Najnowsze wiadomości

24 czerwca 2024 0:58

Smartwatche, które mogą mierzyć ciśnienie krwi
Sprawdź ofertę smartwatchy

Smartwatch Hama Fit Watch 4910 srebrny / szary Kup teraz
Smartwatch Hama Fit Watch 5910 czarny zegarek sportowy Kup teraz
Smartwatch Hama Fit Watch 6900 czarny zegarek sportowy Kup teraz

Dlaczego pomiar ciśnienia krwi jest ważny?

Pomiar ciśnienia krwi jest ważny, ponieważ wysokie ciśnienie krwi wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w przyszłości. Dzięki monitorowaniu ciśnienia krwi będziesz wiedział, kiedy należy udać się do lekarza i omówić środki zapobiegawcze.

Zdrowe tętnice są elastyczne, mocne i sprężyste. Ich wewnętrzna wyściółka jest gładka, dzięki czemu krew przepływa swobodnie, zaopatrując ważne dla życia organy i tkanki w składniki odżywcze i tlen. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) dodatkowo obciąża Twoje tętnice i serce. Nadciśnienie stopniowo zwiększa ciśnienie krwi przepływającej przez Twoje tętnice. Może to prowadzić do uszkodzenia i zwężenia tętnic, ponieważ wyższe ciśnienie może uszkodzić tętnice i pozwolić tłuszczom pochodzącym z Twojej diety gromadzić się w tętnicach. W końcu ściany tętnic stają się mniej elastyczne i grubsze, co ogranicza przepływ krwi w całym organizmie.

Grubsze ściany tętnic sprawiają, że tętnice stają się węższe i bardziej prawdopodobne jest, że zostaną zatkane. Zwiększa to ryzyko powstawania zakrzepów, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Należy pamiętać, że przedstawione tu informacje medyczne pochodzą ze strony internetowej American Heart Associations.

Cichy zabójca

Być może słyszałeś o tym, że wysokie ciśnienie krwi jest określane mianem "cichego zabójcy".  Dzieje się tak dlatego, że przez większość czasu nadciśnienie nie ma żadnych oczywistych objawów, które wskazywałyby, że coś jest nie tak. Najlepszym sposobem ochrony jest uświadomienie sobie ryzyka, wprowadzenie zmian w stylu życia, które pozwolą zachować zdrowie i kontrolowanie ciśnienia krwi od czasu do czasu.

Zrozumienie pomiarów ciśnienia krwi

Twoje ciśnienie krwi jest rejestrowane jako dwie liczby

  • Ciśnienie skurczowe (górna liczba) - wskazuje, jak duży nacisk wywiera krew na ściany tętnic podczas bicia serca.
  • Ciśnienie rozkurczowe (dolna liczba) - wskazuje, jakie ciśnienie wywiera krew na ścianki tętnic, gdy serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami.

Często większą uwagę zwraca się na górną wartość ciśnienia jako główny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. U wielu osób skurczowe ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem. Wynika to ze zwiększonej sztywności dużych tętnic i długotrwałego odkładania się płytki nazębnej.

Urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi

Myślę, że Omron jest najbardziej znaną marką ciśnieniomierzy i są one również polecane przez lekarzy za dostarczanie dokładnych wyników. Więc jeśli chcesz tani, wysokiej jakości ciśnieniomierz naramienny, powinieneś być w stanie znaleźć coś za około 40 USD.

Nawet wyższe urządzenia Omron 10-series z pamięcią 200 pomiarów można zobaczyć w ofercie za jedyne 60USD. Za 80USD można dostać te same urządzenia z łącznością Bluetooth, co pozwala na synchronizację pomiarów z aplikacją na smartfonie.

Przenośne urządzenie, które można zabrać ze sobą

Omron ma również niedrogie przenośne urządzenia do pomiaru tętna z nadgarstka.

Bezprzewodowy nadgarstkowy ciśnieniomierz Omron 10-series kosztuje 80 USD i wygląda jak coś, co można zabrać ze sobą i łatwo zmierzyć ciśnienie krwi w biurze lub podczas podróży. Nie można go nosić na nadgarstku przez cały dzień, ponieważ byłoby to jak posiadanie smartfona przypiętego do nadgarstka.

Omron HeartGuide BP8000-M Smartwatch i ciśnieniomierz do noszenia

Jest to pierwszy ciśnieniomierz, który można nosić na ręce i to sprawia, że jestem naprawdę podekscytowany.

Omron właśnie wprowadził to urządzenie na targach CES w styczniu 2019 roku. Jest dostępny w przedsprzedaży w cenie 500 USD, a szacowany czas wysyłki to koniec marca.

Umieszczając HeartGuide nad sercem, aby zarejestrować ciśnienie krwi, możesz uzyskać klinicznie dokładne odczyty w ciągu zaledwie 30 sekund. Urządzenie zostało również zatwierdzone przez FDA, ponieważ jest oparte na tej samej technologii oscylometrycznej, co większe urządzenia. Można je również zaprogramować tak, aby dokonywało odczytów w nocy.